Letecký úrad SR - šokujúca prax

Autor: Roman Milián | 7.5.2011 o 12:39 | (upravené 18.5.2011 o 19:47) Karma článku: 13,51 | Prečítané:  3511x

Hlavnou tézou Novembra `89 bolo „Nech krajinu riadia odborníci“. S odstupom času skôr opak sa zdá byť pravdou. Namiesto odborných a ľudských predpokladov a manažérskych schopností sa predpokladmi na riadiace funkcie stali rodinkárstvo, ekonomické záujmy, stranícka príslušnosť. Rozhodujú o nás všetkých iba tí, ktorí majú kontakty. Katastrofálne dôsledky takejto politiky znášame my všetci. Kým tí, čo majú kontakty na politické strany bohatnú, my ostatní chudobnieme a škrípeme zubami. Nielen preto, že sme chudobnejší ako ONI, ale najmä preto, že u nás už takmer nič nefunguje. A to je na šľak trafenie.

Dopravcovia, lekári, zdravotné sestry už stihli prejaviť svoj nesúhlas s ekonomickým smerovaním vo svojom pracovnom odvetví. Že tak neurobili aj ďalšie sociálne skupiny neznamená, že v iných rezortoch sú veci v poriadku. Najnovšie signály o vážnych problémoch presakujú z odvetvia civilného letectva. Konkrétne z leteckého úradu SR.

Súdny človek nepochybuje o tom, že do problematiky civilnej leteckej prevádzky by mal zasahovať iba ten, kto na to má odborné predpoklady. Ja sám síce mám letecké vzdelanie, ale v záujme objektivizácie svojich vlastných názorov som sa radšej o tejto jednoduchej téze rozprával s mnohými ľuďmi a môžem konštatovať, že som dodnes nestretol nikoho, kto by túto skutočnosť spochybňoval. Najčastejšia odpoveď bola asi takáto: „Kto by už len chcel využívať služby leteckých spoločností, keby sa nemohol naplno spoľahnúť na profesionalitu ľudí pracujúcich v tomto odvetví?“ Nikto so zdravými zmyslami a pudom sebazáchovy predsa nemôže mať záujem o letecké služby, pri ktorých bude pochybovať o tom, či sa vôbec bezpečne dopraví na miesto určenia. Ľudia nie sú blázni.

Posledná veta asi neplatí všeobecne, pretože sa u nás až neprimerane často vynárajú informácie, ktoré vytvárajú základ pre pochybnosti o úrovni profesionality nášho civilného letectva. Aby som bol presnejší, ide najmä o javy porušovania leteckých predpisov organizovaných a/alebo priamo zastrešovaných z úrovne Leteckého úradu, autority, ktorej úlohou je dozerať na dodržiavanie pravidiel leteckej prevádzky.

Zmyslom tohto dozoru je dosahovať maximálnu možnú úroveň bezpečnosti leteckej prevádzky. Preto iba málokto bude veriť tomu, že sa v našej malej krajinke veľkých, pre niekoho priam neobmedzených možností stávajú prípady, kedy dochádza priamo k ohrozovaniu životov.

Najnovší prípad hovorí o tom, že ktosi vo vedúcej pozícii na Leteckom úrade nútil jedného zamestnanca Leteckého úradu vystaviť doklady pre lietadlo, ktoré nespĺňa technické predpoklady na svoju prevádzku. Keď sa dotyčný zamestnanec nenechal dotlačiť k schváleniu prevádzky životy ohrozujúcej techniky, bol istou vedúcou osobou z Leteckého úradu prepustený v rámci reorganizácie na počkanie. V súčasnosti slušnému človeku, čestnému zamestnancovi leteckého úradu beží výpovedná lehota a necertifikované lietadlo bez pridelenej registračnej značky si *bez problémov poletuje (už cca 2 mesiace), vozi ľudí a pilotuje ho človek bez pilotného preukazu a riadnej licencie na takúto prevádzku. Hoci o tom Letecký úrad vie, vo veci nekoná. Práve naopak – ktosi sa snaží celú vec „legalizovať“ nátlakom na zamestnancov, ktorí ctia predpisy sledujúce ochranu ľudských životov. Prečo?

Ponúkam leteckej verejnosti priestor na informovanie laickej verejnosti a politikov zodpovedných za Letecký úrad o javoch, ktoré nielenže robia zlé meno leteckým profesionálom, ale poukazujú na nezákonnosti štátom platených úradníkov a priamo či nepriamo ohrozujú ľudské životy.

- - - - -

* Niektorí čiatelia tohto príspevku ma po jeho opakovanom prečítaní upozornili na zmenu pôvodného textu od jeho zverejnenia, ktorá významne zmenila význam celého predposledného odstavca. Hoci ja som nepoužil formuláciu "bez problémov poletuje..." a dôvod tejto zmeny textu mi nie je známy, aby ma nikto neobviňoval z toho, že som o preformulácii textu vedel a nekonal som, teda som s ňou súhlasil, uvádzam opravu textu tak, ako bol pôvodne zverejnený: neberte prosím do úvahy nesprávnu formuláciu "bez problémov poletuje...", text má byť správne  "údajne poletuje...". Ďakujem za upozornenia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?