Letecký úrad - situácia po zverejnení článkov

Autor: Roman Milián | 23.5.2011 o 8:00 | (upravené 27.5.2011 o 18:56) Karma článku: 6,89 | Prečítané:  1646x

Chcem všetkým poďakovať za množstvo povzbudzujúcich reakcií a tiež za tých niekoľko kritických :-) ktoré ma vyzývali pozerať sa na vec aj z iného uhla pohľadu (najmä odvážnemu, no anonymnému pisateľovi RoboF-ovi). Hoci môže byť zaujímavé snažiť sa pochopiť motívy a postoje osôb, ktorých sa zverejnené informácie dotkli a/alebo mohli dotknúť, také pochopenie nikdy nemôže byť dôvodom na to, aby sme neuspokojivý stav tolerovali, a de facto sa zmierili so všetkými jeho negatívnymi dôsledkami na naše životy iba preto, že chápeme motívy a ciele správania osôb zodpovedných za tento stav. To by sme sa správali ako masochisti. My, nespokojní so stavom vecí, isto nie sme masochistami. To by sme si nenormálnosti užívali a kričali ešteee... Ja som však z tých, ktorí hovoria: stačilo!

K pochopeniu postojov kritizovanej strany

Cieľom politického snaženia u nás je predovšetkým napojiť sa na štátny peňazovod a žiť si ako kráľ... Slovenská republika je dnes chudobná krajina plná bohatých ľudí. Tých, ktorým sa podarilo zbohatnúť bez napojenia na politiku, by sme hľadali veľmi ťažko. Zverejnením informácií o Leteckom úrade som sa teda pochopiteľne dotkol ekonomických záujmov ľudí, ktorí po posledných voľbách nanominovali svojich ľudí do funkcií v LÚ.

Tí, ktorí trpia, boli zverejňovaním informácií o LÚ potešení, a tí, čo spôsobili, že nám došla trpezlivosť, boli vydesení. Pochopiteľne. A ich reakcie nedali na seba dlho čakať. Aj to je pochpiteľné - veď kto na Slovensku by sa dobrovoľne vzdal výhod, ktoré získal tým, že cez kontakty na (víťazných) politikov získal možnosť obsadiť organizáciu, ktorá nemôže skrachovať, pretože je napojená na štátny rozpočet? Dostali sa k moci, usadili sa vo funkciách a poďho nasávať výhody. Aby sa im dobre a najmä dlho nasávalo zo štátnej ekonomiky, potrebujú už iba jedno - aby sa o nich nehovorilo. Samozrejme, tiež nech nikto nehovorí o tom, ako si kamaráti po politickej linke posúvajú výhody, ako sa navzájom uprednostňujú a ako ostatným, politicky nezakoreneným ľuďom bránia v prístupe k verejným funkciám, ako ich vylučujú z hospodárskej súťaže atď. Ich nevyslovené krédo s najväčšou pravdepodobnosťou je toto: Kto nie je v politike, nech živorí alebo nech sa z tejto republiky kamarátov vysťahuje.

Po voľbách vyšlo slnko nad hlavami politicky pomazanými, situácia sa zdala byť ideálnou pol roka. A tu si zrazu niekto dovolí postaviť sa proti vôli politického nominanta vo funkcii riaditeľa LÚ a odmietne niečo urobiť. Ako si niekto, kto na tomto politickom nebi neznamená NIČ, dovolí neurobiť, čo mu prikázal pán politicky nominovaný riaditeľ? To je vrchol! Nebude predsa prekážať našim cieľom, kaziť naše dohody s kamarátmi... Takto to nemôžeme nechať! Von s ním! A keď ho nemáme za čo vyhodiť, tak použijeme reorganizáciu. Lenže ono to celé presiahlo hranice organizácie a ktosi si dovolil informácie o správaní politického nominanta vo funkcii riaditeľa LÚ vytiahnuť pred verejnosť. Bože môj! Čo teraz? Nuž čo, budeme pliesť dve na tri v diskusii (keď ich nevieš presvedčiť, tak ich aspoň popleť) a striehnuť na formulácie - pretože ono vôbec nie je dôležité, čo kto píše, ale ako to napíše.

Je všeobecne známe, že politika (u nás) priťahuje najmä ľudí nespôsobilých presadiť sa vlastnými schopnosťami. A čo už predsa majú robiť tí, čo túžia po vysokom životnom štandarde, ale nemajú na to, aby si ho dali vlastnou prácou? Oni vlastne ani nemajú na výber v tejto spoločnosti, ako mať sa "dobre". Iba cez politiku. Chápem to. Sú to ľudia s vysokými ambíciami a malými schopnosťami. Ale nie sú to chudáci - drať za mocou sa vedia nemilosrdne.

Chápem teda politické snaženie, cieľom ktorého je dostať sa k štátnej funkcii. Myslím, že k pochopeniu základnej línie správania sa bežného politického nominanta a tých, ktorí ho do funkcie dosadili, by toto mohlo stačiť. Dokonca chápem aj následné, často abnormálne, priam asociálne správanie politického nominanta vo funkcii, a chápem aj nenávistné reakcie jeho samého a jeho politického pozadia na zverejňovanie informácií o jeho správaní vo verejnej funkcii. Napriek tomu stále tvrdím, že

ďalej to takto ísť nemôže,

pretože pochopením motívov a cieľov politického snaženia a politických nominácií do verejných funkcií začína pochopenie toho, že ďalej to takto ísť nemôže. Prečo? Pretože úlohou Leteckého úradu nie je byť odkladiskom prívržencov politických strán, LÚ nemá plniť úlohu filtra kto dostane a kto nedostane licenciu, povolenie, hoci splnil všetky kvalifikačné predpoklady. Dnes LÚ funguje dokonca ako priamy nástroj (po odbornej linke) potláčania práv tých, ktorí nie sú "správne" politicky orientovaní (nepriatelia, protivníci) alebo sú politicky indiferentní (bezbranní), nie sú ekonomicky spriaznení a/alebo sú z rôzneho dôvodu v nemilosti úradníkov - dočasných bohov na zemi. A to tiež nie je úlohou Leteckého úradu.

Základom tejto mojej úvahy je jedna otázka

Ako to, že politicky činní ľudia nechápu, že aj tí ľudia, ktorí sa politicky neangažujú, chcú dôstojne žiť, že nechú pracovať pod vedením, ktoré dokáže organizáciu ekonomicky, personálne a psychologicky rozvrátiť? Že trebárs chcú byť užitoční tým, že budú robiť, na čo majú vzdelanie, a to v organizácii odpovedajúceho zamerania?

Mal som tú nepríjemnú česť vidieť v priamom prenose konanie mnohých politických nominantov vo verejných funkciách a vždy to bolo o tom istom: žiadajú pochopenie pre seba a po nasťahovaní sa do funkcie si vždy žiadajú viac času, aby sa mohli prejaviť výsledky ich práce "v prospech verejnosti". Pochopenie pre iných ľudí však nemajú a dokonca nemajú ani len snahu urobiť niečo dobré aj pre iných. Iba pre seba. Keď už sa dostali ku korytu, tak hneď, tu a teraz sa potrebujú nacicať! Do budúcnosti nech hrom uderí... Toto správanie politických nominantov vysvetľuje, prečo u nás politika nie je o budúcnosti. Vyžierať hostiteľa (štátnu organizáciu) bez ohľadu na to, že ho svojou nenásytnosťou zabijem, hm, takto sa na Zemi správa iba jeden druh organizmov - PARAZITY...

Situácia je neuspokojivá, a mnohým je jasné, že schopnosť reprodukovať podmienky vlastnej existencie nie je v povahe ľudí, ktorí sa venujú politike, čo vysvetľuje permanentný úpadok našej krajiny a narastanie nespokojnosti rôznych skupín spoločnosti.

Dosť bolo analyzovania

Dnes ešte zareagujem na jednu myšlienku z diskusie od RoboF-a (dúfam, že si podal to trestné oznámenie, nech sa dozvieme, kto si - ľudia tipujú riaditeľa LÚ alebo poradcu ministra, ktorý ho do funkcie dosadil :-) a budúci článok bude opäť monotematický, s vysokou pravdepodobnosťou zameraný na analýzu personálnych vzťahov a politicko-ekonomických prepojení osôb, ktoré leteckú problematiku u nás pred časom podchytili a dodnes držia pod krkom.

Vo svojich predošlých úvahách som označil súčasné problémy LÚ za personálne, diskutér RoboF si myslí niečo iné: "Lebo problem Leteckeho Uradu vobec nie je personalny, ale systemovy. Pokial totiz nebude mat popri pravomociach alokovane aj zdroje, riaditelom moze byt aj clovek priamo odporucany panom Milianom, a nic sa nedosiahne." a podobná myšlienka "letecký úrad je v pozícii chudobného príbuzného".

Od buka do buka...

Dotyčný RoboF sa statočne pokúša odvracať pozornosť od podstaty veci, ktorú som pomenoval vo svojich článkoch, a tou je nevhodná personálna prax politickej nominácie na funkciu riaditeľa LÚ. Naďalej tvrdím, že v LÚ je problém personálny, nie ekonomický, a to najmä preto, že:

  1. všetky sťažností zamestnancov LÚ a leteckej verejnosti na prácu LÚ súvisia s personálnym obsadením (kľúčových) funkcií, z ktorých je možné vykonávať odborné a ekonomické potieranie každého, kto nepatrí k NIM (v budúcom článku upresním a uvediem príklady),
  2. ani jedna sťažnosť nebola vznesená kvôli niečomu, čo by mohlo byť priamym dôsledkom nedostatku financií na chod LÚ.

Aktivity vedenia LÚ, ktoré spochybňujú náznaky anonymného RoboF-a o finančnom poddimenzovaní LÚ:

  • pán riaditeľ (vraj :-) cestoval na služobnú cestu do Nemecka na leteckú výstavu a viezol ho vodič LÚ,
  • pán riaditeľ (vraj) v 17. týždni 2011 vykonal služobnú cestu do USA za účelom „preberania" dopravného lietadla Boeing 737  OM-TVR pre českú spoločnosť Travel Service. Takáto práca neprináleží riaditeľovi úradu, ale príslušným inšpektorom. O.i. Ing. Pätoprstý nemá potrebnú odbornú kvalifikáciu pre takúto činnosť. Táto cesta, ktorej sa zúčastnila aj Ing. Radmila Valíčková, riaditeľka sekcie MDVRR SR bola zbytočná a má pravdepodobne charakter výletu na štátne náklady + možná korupcia + minimálne doprava lietadlom zadarmo),
  • boli (vraj) vykonané nepotrebné a neúčelné investície do majetku LÚ SR (napríklad nákup zbytočne luxusného riaditeľského VW Passat, vytrhanie dobrej podlahy a jej nahradenie menej vhodnou plávajúcou, zbytočné výmeny dverí v celých budovách, pochybné zrušenie pevných telefónnych lieniek a pridelenie mobilných telefónov každému zamestnancovi ....). Povráva sa o podozrení, že išlo o účelové zákazky firmám, ktoré sa dohodli na provízii s riaditeľom... atď

Ak má LÚ peniaze na takéto, s vysokou pravdepodobnosťou zbytočné investičné aktivity, tak podľa mňa má na napĺňanie svojich úloh peňazí viac ako potrebuje. Už asi začneme považovať za tradíciu, že v štátnych organizáciach SR sa nehľadí na efektivitu hospodárenia, z týchto organizácií počuť iba neustály nárek nad nedostatkom financií (RoboF: "Letecký úrad je chudobný príbuzný"). Ako som uviedol v úvode tohto článku - politické konanie v SR je výlučne o finančnom prospechu, nie o efektivite ovládnutej organizácie. Aj z reklamy vieme, že život je o prioritách. Neefektívne odčerpávanie verejných financií  na súkromné účely, potešenia a podozrivé obchody sú prioritami politických nominantov vo verejných funkciách. Diskutér RoboF sa prikláňa k obhajobe finančnej neefektivity, ktorá ide výlučne na vrub takéhoto konania.

Okrem pochybného míňania pridelených financií je tu ďalšie vážne hľadisko, prečo tlačiť na zmenu riaditeľa LÚ:

Rozdeľuj a panuj

Z politických nominantov vo verejných funkciách sa nezriedka veľmi rýchlo stávajú lokálni diktátori, pre ktorých existuje iba jediný spôsbo ako pristupovať k riadeniu im zverenej organizácie - použiť staré  pravidlo Divide et Impera.

  • V LÚ SR sú (vraj) záhadným spôsobom prerozdelované mzdové finančné prostriedky (www.kolkozarabaju.sk).
  • V leteckom úrade neexistuje žiadna smernica na stanovovania výšky osobných príplatkov k tarifnej mzde zamestnancov. Neexistuje ani smernica, podľa ktorej sa stanovujú podmienky na priznanie odmien a na vyhodnocovanie plnenia pracovných povinností. Platové záležitosti pracovníkov úradu sú takýmto spôsobom deformované a umožňujú riadiacim pracovníkom vymáhanie poslušnosti, potláčanie práv pracovníkov a vytváranie s tým súvisiacich negatívnych javov. Sú až 100 a viac % rozdiely v príjme pracovníkov s rovnakým funkčným a kvalifikačným zaradením.

V tomto bode sme sa dostali k podstate personálneho marazmu LÚ - tí, čo niekam patria, dostávajú funkcie a výhodné platy. Tí ostatní podľa hierarchie: 1./ kto prisluhuje, 2./ kto drží hubu, 3./ zvyšní nič (personas non grata)...

Konštatujem, že ani jedna kritická reakcia na adresu mnou vyslovených názorov, myšlienok a informácií nebola taká, aby som musel významne alebo podstatne zmeniť svoj názor na problematiku. Môj postoj je takýto - ak mňa niekto vyzýva k tomu, aby som chápal aj "napadnutú" stranu, ja tvrdím, že situáciu je potrebné chápať komplexne a hľadieť aj na ľudí, ktorí sú súčasným stavom vecí poškodzovaní. Brať ohľad na tých, ktorí neberú ohľad na iných ľudí, sa mi javí ako postoj nanajvýš nevhodný, situáciu neriešiaci. A to je pravdepodobne najvýznamnejší motív konania mojich kritikov - postarať sa, aby tieto aktivity nič neriešili. Vďaka za kritiku, ale... nepresvedčili ste ma.

Do zverejnenia budúceho článku môžu zodpovední svojho nominanta vo funkcii riaditeľa LÚ odvolať a začať výberové konanie na nového riaditeľa LÚ - nie však spôsobom, ako to urobili po voľbách. Nenecháme vás naďalej robiť svoje pokusy na ľuďoch LÚ a celej leteckej verejnosti. STAČILO! Nikoho tým nevyzývam, aby začal zodpovedne konať. Oznamujem, čo bude nasledovať, keď sa vec nepohne želateľným smerom.

Odkaz pracovníkom LÚ, ktorí vyzvali riaditeľa LÚ na odstúpenie - začnite na tú osobu podávať avizované trestné oznámenia, inak budete na smiech a následne budete obeťami plazivej vendety. Uvedomte si, že ste niečo urobili a už nemáte na výber. Začnite konať vo svojom vlastnom záujme. Zbavte sa ho.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?