Predstavme si, že...

Autor: Roman Milián | 31.7.2011 o 20:00 | (upravené 5.8.2011 o 21:21) Karma článku: 11,99 | Prečítané:  3377x

riadiaci letovej prevádzky na letisku Poprad počas výkonu služby na veži riadi prílet dopravného lietadla, v ktorom sa vezie cca 200 turistov. Lietadlo letí v mraku vo výške 1.500 metrov n.m.. Vzdialenosť lietadla od letiska je cca 15 kilometrov východne. Piloti dopravného lietadla pri nalietavaní pristávacieho kurzu letiska Poprad z neznámych dôvodov nalietnu kurz 310 namiesto kurzu 270 stupňov. Chybné naletenie pristávacieho kurzu predstavuje štandardné bezpečnostné riziko a životy ohrozujúce nebezpečenstvo pristávania na horských letiskách a letiskách v blízkosti hôr, pretože dopravné lietadlo namiesto bezpečného letu na pristátie môže v prípade navigačnej chyby letieť na tatranské skaly.

Našťastie, na prípadnú chybu letu pilotov dopravného lietadla má kto upozorniť. Riadiaci letovej prevádzky, ktorý zodpovedá za bezpečnosť letu, sleduje dráhu letu lietadla radarom, v prípade odchýlenia sa lietadla od bezpečnej trajektórie posádku informuje o chybe a prikáže zmeny kurzu pre opravu letu, ktoré odvrátia hroziacu katastrofu a umožnia posádke naviesť lietadlo bezpečne do cieľa, na bezpečné pristátie. Možno povedať, že ide o štandardnú situáciu a štandardný postup riadiaceho letovej prevádzky. Až potiaľ je všetko O.K.

Predstavme si situáciu, kedy riadiaci letovej prevádzky letiska Poprad nie je schopný z dôvodu zahltenia frekvencie inou prevádzkou oznámiť lietadlu letiacemu rýchlosťou cca 450 km/hod na tatranské štíty parametre pre opravu letu. Jeho pracovnú, vysielaciu frekvenciu totiž zablokovala osádka iného lietadla, ktorá sa zdĺhavo „vykecáva" o svojich úmysloch pri lete cez okrsok alebo TMA (koncová riadená oblasť) letiska. Riadiaci letovej prevádzky v takom prípade nie je schopný odovzdať pilotom informáciu o nevyhnutnosti opraviť kurz letu a do nárazu rýchleho, veľkého dopravného lietadla na tatranské skaly ostáva dajme tomu 120 sekúnd...

Riadiaci letovej prevádzky pracuje súčasne na dvoch pracoviskách APP/TWR - s povinnosťou sledovať obrazovku radara (APP) má aj súbežnú povinnosť (TWR) vizuálne sledovať lietadlá na okruhu, riadiť mobilné prostriedky na dráhe na inej frekvencii, berie koordinačné telefóny, obsluhuje svetelný dráhový systém a počítač leteckej telekomunikačnej siete... V prípade spomenutého zablokovanie pracovnej frekvencie vzniká nanajvýš „zaujímavá" situácia: riadiaci letovej prevádzky, človek plne trestnoprávne zodpovedajúci za bezpečnosť letu (pri vedení radarom zodpovedá navyše aj za prípadnú zrážku lietadla s terénom) dopravného lietadla a životy všetkých osôb na jeho palube, v istých časoých úsekoch (počas zablokovanej rádiotelefonickej linky) nie je schopný bezodkladne oznámiť dopravnému lietadlu parametre na opravu letu zistené z radara. Musí využiť všetky možnosti pokúsiť sa nadviazať spojenie s ohrozeným lietadlom (aké vlastne?), ale zväčša mu neostáva iné, iba sa modliť za včasné odblokovanie rádia, aby mohol odvrátiť, alebo sa bezmocne dívať na blížiacu sa katastrofu. Pre službukonajúceho riadiaceho infarktová situácia - plná (trestná) zodpovednosť a nulové možnosti konať...

poznámka - na štandartných letiskách sú poskytované tieto služby:

Letisková služba riadenia (TWR) - riadiaci letovej prevádzky povoľuje vstup na dráhu, vzlety a pristátia, riadi lietadlá letiace po okruhu, lietadlá vstupujúce a vystupujúce z letiskového okruhu, riadi lietadlá v blízkosti letiska. Pri tejto činnosti komunikuje s lietadla na frekvencii TWR.

Približovacia služba riadenia (APP) - zahŕňa počiatočné, stredné a konečné priblíženie lietadiel na pristátie. Riadi sa procedurálne a lietadlám sa oznamuje spôsob priblíženia po štandardných príletových a odletových vypublikovaných tratiach, alebo riadi let pomocou radaru na frekvencii APP.

* * * * *

Spomenutý prípad nie je hypotetický a už vôbec nie nereálny. Spomeňme si aspoň prípad dopravného lietadla ruskej leteckej spoločnosti TU154, ktorému dňa 2.1.2005 so 168 cestujúcimi na palube ostávalo do nárazu na tatranské skaly cca 60 sekúnd... Len vďaka odblokovaniu frekvencie a za pomocou radarovej informácie riadiaci mohol dať príkaz na zmenu kurzu a predišiel istej katastrofe.

Na letisku Poprad sa takéto situácie stali viackrát, a iba vďaka tomu, že boli v rozpore so zásadami bezpečnosti a zdravého rozumu, zlúčené dve pracoviská v jedno a im odpovedajúce dve pracovné frekvencie nahradené jednou spoločnou. Okrem bývalého vedenia podniku LPS nikto nesúhlasil s takýmto riešením. Bolo by zaujímavé konfrontovať písomné stanovisko Leteckého úradu SR 330-40/2004 z 13.04.2004, kde je konštatované, že organizačné zmeny „nesmú priamo či nepriamo spôsobiť zníženie celkovej úrovne bezpečnosti a kvality poskytovaných LPS. Bez preukázania tejto skutočnosti LÚ SR neschváli akýkoľvek normatívny akt." Komu, ako a prečo vlastne sa také vážne stanovisko LÚ podarilo zmeniť počas jediného mesiaca? Existuje ešte tento list v evidencii LÚ? Kto vytvoril v tom čase tlak na LÚ? Kto vytvoril tlak na pracovníkov LÚ, ktorí si boli osobne overiť situáciu na pracovisku?

Nezmyselné organizačné zmeny z minulosti predpokladali aj ďalšiu manažérsku „perlu" - radar v Poprade celkom zrušiť (plánovali zrušiť jedinú možnosť kontroly správnosti letenej trate v reálnom čase...) Riadiaci letovej prevádzky na základe vlastných vedomostí a skúseností vyvinuli maximálne úsilie (!!!neurobil to Letecký úrad SR, ktorý má toto v popise práce!!!), aby v Poprade nebol radar zrušený.

Pán Griger poukazuje na tieto nezmyselnosti a "odborníci" v Leteckom úrade sa tvária, že sa nič nedeje.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?