Letecký úrad – kam bude smerovať po voľbách?

Autor: Roman Milián | 19.3.2012 o 8:00 | (upravené 2.4.2012 o 21:06) Karma článku: 8,20 | Prečítané:  1731x

Už takmer rok sa venujem škandalóznym výsledkom pôsobenia politických nominantov v štátnej organizácii s názvom Letecký úrad SR. Poniektorí sebavedomí ignoranti, ktorí všetko s bohorovným nadhľadom bez akéhokoľvek vlastného prispenia nečinne sledujú všetko moje písanie o LÚ SR a diskusie k nim s neskrývaným pohŕdaním, škodoradosťou a... Už takmer rok sa venujem škandalóznym výsledkom pôsobenia politických nominantov v štátnej organizácii s názvom Letecký úrad SR. Poniektorí sebavedomí ignoranti, ktorí všetko s bohorovným nadhľadom bez akéhokoľvek vlastného prispenia nečinne sledujú všetko moje písanie o LÚ SR a diskusie k nim s neskrývaným pohŕdaním, škodoradosťou a...

... a súčasne s napätím čakajú, striehnu, či sa predsa len tu a tam niečo nepohne, aby sa v zmenenej situácii pokúsili pre seba niečo „urvať". Takýto postoj zaujíma na vlastnú škodu veľa ľudí, o ktorých by sme v osobnom kontakte nemohli povedať nič zlé. Je zrejmé, že aj u nás ináč šikovní a vzdelaní ľudia majú svoje obmedzenia, o ktorých ani sami nepremýšľajú. Na svoju vlastnú a všeobecnú škodu.

V dnešnom článku vynechám týchto ignorantov a vyzývam všetkých ochotných zahrať sa „hru na demokraciu", v ktorej sa naozaj slobodne a bez strachu z následných postihov môžeme vyjadriť k tomu, aká osoba a prečo by mala riadiť Letecký úrad SR, ak by v našej banánovej partokracii bolo možné brať vážne predvolebné slová o odborných predpokladoch pre politické nominácie funkcionárov do štátnej správy, ktoré od roku 1989 počúvame zo všetkých politických smerov.

V utorok 17. mája 2011 08:00 som v článku ( tu ) uviedol všeobecne akceptované kvalifikačné a ľudské predpoklady, ktoré by mala spĺňať osoba vhodná do pozície riaditeľa Leteckého úradu SR. Mala by to byť osoba:

  • odborne zdatná v leteckej problematike (akokoľvek dobrý manažér musí byť zorientovaný v odbornej problematike, o tom azda nemusíme diskutovať),
  • poznajúc problematiku po odbornej stránke, musí byť spôsobilá vytyčovať ciele a z nich vyplývajúce úlohy (koncepčné a strategické myslenie založené na poznaní odbornej problematiky a schopnosti myslieť perspektívne),
  • schopná riadiť ľudí v organizácii, aby robili čo majú robiť tak, aby celá organizácia plnila funkciu, pre ktorú bola založená,
  • osoba nekonfliktná, čo nevylučuje dôraznosť pri riadení a presadzovaní cieľov,
  • zdatná v informačných technológiách - poznať možnosti súčasných IT a trendy vývoja IT je nevyhnutné, aby boli IT zmysluplne naprojektované, nasadzované a využívané, pretože tie predstavujú nezanedbateľné úspory času, materiálu, odbremenenie ľudí (automatizácia), efektívne narábanie s informáciami (zber, spracovanie a následná distribúcia spracovaných informácií); IT predstavujú najmä budúcnosť, ktorej sa aj tak nevyhneme, tak na čo čakať? Vedieť zapnúť PC, spustiť textový editor a poslať email nestačí - je potrebné hlbšie poznanie IT problematiky,
  • osoba schopná komunikovať naprieč záujmovými skupinami a politickým spektrom, čo je predpodkladom pre dlhodobé napĺňanie odvetvových cieľov bez ohľadu na politické zmeny;
  • zameranie osoby riaditeľa LÚ prísne na odborné riadenie a vylučovanie politických sporov zo života čisto odbornej problematiky letectva, v ktorom politikárčenie nemá čo hľadať.

Nový víťaz posledných volieb avizoval svoje rozhodnutie brať do úvahy odborné predpoklady pre nominácie do štátnej správy. Možno bude mať aj táto naša aktivita aký-taký diel na jeho orientácii pre nomináciu novej osoby do pozície riaditeľa Leteckého úradu SR.

Chlieb zatiaľ ešte máme, tak sa zahrajme :- ) Urobme si vlastný demokratický, online „prieskum" názorov na osobu, ktorá by mohla Letecký úrad SR, problematiku civilného letectva posunúť na úroveň civilizovaných krajín, o ktorých radi mnohé osobnosti slovenského politického a najmä odborného rozprávajú vtedy, keď myslia na svoje platy.

Do diskusie alebo priamo mne napíšte prosím, kto sa uchádza o pozíciu riaditeľa Leteckého úradu SR (o kom to viete) alebo kto by sa podľa Vás mal/mohol o túto pozíciu uchádzať, následne si spoločne urobíme prehľad o tom, ktoré vyššie uvedených z predpokladov TIETO osoby spĺňajú. Verím, že sa tejto hry zúčastníte v čo najväčšom počte. Ručím Vám za to, že to bude zábava :-) Vráťte sa sem vo štvrtok.

- - - - -

O čosi dlhšie trvalo, kým mi čitatelia môjho blogu poslali niekoľko tipov na poternciálnych a/alebo želaných kandidátov na post riaditeľa Leteckého úradu SR. Keďže mnohí z čitateľov vyzývali ja mňa niečo v tomto smere robiť, pridal som do ankiet aj svoje meno. Azda sa o sebe dozviem, čo si o mne a mojom písaní myslia iní ľudia :-)

Po kliknutí na túto linku (anketa - odkaz bol zrušený, dôvod je uvedený v diskusii) môžete vyjadriť svoj názor na osobu riaditeľa LÚ SR. Hoci výsledok tejto ankety nie je smerodajný pre kompetentných Ministerstva dopravy, aspoň si môžeme vytvoriť obraz o osobách, ktoré "vrtajú" do problematiky civilného letectva.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Robili radikálne reformy. Nemali inú možnosť

Krajiny, ktoré s trhovými reformami otáľali, sú dnes na tom horšie ako Poľsko, tvrdí Leszek Balcerowicz, autor radikálnych reforiem zo začiatku 90. rokov.

Píše Miroslav Kocúr

Pozvať Kuffu na festival Lumen je problém

Miera nekontrolovanej nenávisti dosahuje stále nové maximá.

PÍŠE PETR ŠABATA

Prečo je také mrzuté, že sa Kiska rozhodol pre odchádzanie

Kiskovo nasadenie v straníckej politike bude skôr symbolické a nedostatočné.


Už ste čítali?