Technologické katastrofy - II. časť

Autor: Roman Milián | 5.11.2012 o 18:16 | (upravené 5.11.2012 o 19:41) Karma článku: 10,52 | Prečítané:  1882x

Pred niekoľkými rokmi mi jeden skvelý, rozhľadený človek pri našom rozhovore o najdôležitejších trendoch vývoja tzv. modernej spoločnosti povedal, že sa už čoskoro a postupne stále viac budeme stretávať s katastrofami, pod ktorých vznik sa podpíše hrubé ignorovanie základných fyzikálnych zákonitostí. Samovoľné pády budov, mostov, rozpad hrádzí a pod. budú logickým dôsledkom nerešpektovania statických výpočtov, nepatričného šetrenia na kvalite stavebného materiálu, využívanie lacnej, zato nekvalifikovanej pracovnej sily... Porušovanie technologických postupov už aj u nás prináša svoje otrávené ovocie, zbytočné straty na životoch.

Spadnutý rozostavaný cestný most pri Kurimanoch v okrese Levoča zaujal verejnosť, pretože zbytočne vyhaslo viacero životov nevinných robotníkov. Je zrejmé, že žiadna stavba nespadne sama od seba z iného dôvodu, ako z dôvodu porušenia technologických postupov (statické výpočty sú ich súčasťou).

Po rozbúrení verejnej mienky sa tí, ktorí by mohli byť braní na zodpovednosť, bez meškania rozbehli absolvovať povinné tance na odvedenie pozornosti od podstaty problému, ktorý pevne väzí v slabom až nefunkčnom výkone štátneho odborného dozoru. Vzhľadom na to, že politický systém našej krajiny umožňuje odborne nespôsobilým osobám "riadiť" čokoľvek a kohokoľvek bez toho, aby mal dotyčný aspoň základné vedomosti o prácach, ktoré mu iné, odborne nespôsobilé, zato politicky činné a vplyvné osoby umožnili "riadiť", nemôže vývoj tejto krajiny vykazovať iné znaky ako trvalý úpadok, rozmáhajúcu sa chudobu a množiace sa katastrofy technologického charakteru.

Vo svojich článkoch sa venujem síce výlučne téme civilného letectva, ale výskyt technologických katastrôf je problematikou príbuznou. A v týchto súvislostiach chcem upriamiť pozornosť verejnosti na to že, neodborné riadenia akéhokoľvek odvetvia nemôže priniesť iné ovocie, ako rozklad a zbytočných mŕtvych. Sledujme túto niť, logickú postupnosť:

  1. Politici nanominujú svojich kamarátov, známych či rodinu do štátnych organizácií bez ohľadu na ich odborné, manažérske a ľudské predpoklady.
  2. Politickí nominanti svojimi hlúpymi rozhodnutiami personálne rozložia im "zverenú" štátnu organizáciu.
  3. Štátna organizácia (a teraz konkrétne myslím na organizácie vykonávajúce štátny odborný dozor rôzneho druhu) prestane kvalifikovane vykonávať svoje funkcie.
  4. Priamym dôsledkom nedostatočnej a neodbornej alebo odborne poddimenzovanej kontroly si občania a najmä podnikatelia začnú
    • sami určovať pravidlá chápania odbornosti (využívanie lacnej, nekvalifikovanej pracovnej sily)
    • šetriť na technológiach a na materiáloch.

Tieto informácie pozná každý súdny človek. Aspoň ja som sa s niekým, kto toto nechápe alebo by považoval ignorovanie odborných predpokladov na výkon odborných prác za normálne, nestretol. Okrem jednej skupiny - politikov... Je nespochybnitešným faktom, že politicky činným osobám v SR absolútne uniká podstata problému s názvom "odbornosť", pričom toto slovo tvorí základ ich rétoriky už od čias textilnej revolúcie v novembri `89.

Alebo tu ide o niečo celkom iné, a potom sa nemôžeme čudovať, že nám politici z úrovne výkonu štátnej moci organizujú život deštruktívnym spôsobom a namiesto akejkoľvek snahy o pozitívne, konštruktívne a naozaj odborné riešenie problémov predkladajú všeobecné frázy. Ak napr. tieto:

Minister vnútra (JUDr.Robert Kaliňák verí, že v prípade zrúteného mosta pri Kurimanoch nedošlo k šetreniu na nesprávnom mieste a nehoda nemá žiadne spojenie s cenami. ... Uznáva, že ak by boli dodržané všetky technologické postupy a bezpečnostné predpisy, k tragédii by nedošlo. Hlavný dodávateľ má však podľa Kaliňáka niesť zodpovednosť aj za to, koho si vyberie k spolupráci.

alebo

Štátny tajomník (JUDr. Andrej Holák) nechcel špekulovať o tom, či za nehodu môže príliš nízka cena diaľnice, alebo technologický postup, či ľudský faktor. „Pravda je, že sa stala fatálna chyba. Nemáme v novodobých dejinách obdobný prípad a musí sa dôsledne vyšetriť, čo sa stalo, aby sa niečo podobné neopakovalo. Niekto musí za to naozaj pykať, pretože niekto to zavinil, to nie je prírodná katastrofa," povedal Holák.

Ak by obaja títo páni stáli pevne na zemi, výsledky ich práce by hovorili samé za seba a ani jeden z nich by nemusel verejne vyhlasovať, že verí v čosi, keď sa žiadajú presné, overiteľné výsledky. Riadenie odborných profesií nie je to isté ako právnické kľučkovanie či krasorečnenie a jalová hra so slovami. JUDr. Kaliňák si v rezorte vnútra právnický spôsob myslenia môže pokojne ponechať, tam je to de facto na mieste. JUDr. Holák na MinDope by sa však mal nad svojím výkonom funkcie a nad slovami JUDr. Kaliňáka o tom, že "hlavný dodávateľ má niesť zodpovednosť aj za to, koho si vyberie k spolupráci", vážne zamyslieť .

Hlavným dodávateľom výkonu štátnej moci v SR je politická strana SMER SD, jej vedenie a vlastne celá strana. Pre oblasť civilného letectva na MinDope má osobnú zodpovednosť za to, koho si pre túto oblasť vybral k spolupráci, JUDr. Holák. Tento výber neveští do budúcnosti nič dobré. Dnes je zrejmé, že nasledujúca letecká katastrofa pôjde na vrub toho, kto výberom a/alebo držaním odborne nespôsobilých osôb vo funkciách pre výkon štátneho odborného dozoru pre civ. letectvo vytvára predpoklady pre vznik technologických katastrôf. Pretože toto sú ich hlavní vinníci. Akási firma, ktorá v civilnom letectve "surfuje" na vlne benevolencie a/alebo korupcie je, len výsledným produktom politiky, ktorá arogantne ignoruje otázku odbornosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Robili radikálne reformy. Nemali inú možnosť

Krajiny, ktoré s trhovými reformami otáľali, sú dnes na tom horšie ako Poľsko, tvrdí Leszek Balcerowicz, autor radikálnych reforiem zo začiatku 90. rokov.

Píše Miroslav Kocúr

Pozvať Kuffu na festival Lumen je problém

Miera nekontrolovanej nenávisti dosahuje stále nové maximá.

PÍŠE PETR ŠABATA

Prečo je také mrzuté, že sa Kiska rozhodol pre odchádzanie

Kiskovo nasadenie v straníckej politike bude skôr symbolické a nedostatočné.


Už ste čítali?